Dodano produkt do koszyka

Promocja

PRACA ZDALNA KOMENTARZ DO NOWELIZACJI KODEKSU PRACY WZORY

MAŁGORZATA MĘDRALA

Wydawnictwo: WOLTERS KLUWER

Cena: 129.00 zł 101.91 brutto

Koszty dostawy:
  • Paczkomaty InPost 14.99 zł brutto
  • Poczta Polska - odbiór w punkcie 9.99 zł brutto
  • Poczta Polska - przedpłata 15.99 zł brutto
  • Poczta Polska - pobranie 19.99 zł brutto
  • Kurier DHL - przedpłata 18.99 zł brutto
  • Kurier DHL - pobranie 21.99 zł brutto
  • Odbiór osobisty - UWAGA - uprzejmie prosimy poczekać na informację z księgarni o możliwości odbioru zamówienia - 0.00 zł brutto

Opis

Opis produktu

ISBN: 978-83-8328-444-6

231 stron
format: A5
oprawa: miękka
Rok wydania: 2023

Książka stanowi kompleksowe omówienie przepisów dotyczących nowej instytucji w Kodeksie pracy, jaką jest praca zdalna. Autorka szczegółowo, a zarazem w praktyczny sposób wyjaśnia najbardziej kluczowe kwestie związane z nowymi regulacjami.

W publikacji omówiono m.in. zagadnienia takie, jak:
- różnice pomiędzy telepracą, pracą zdalną wprowadzoną w tzw. ustawie covidowej oraz pracą zdalną w normatywnym znaczeniu wynikającą z Kodeksu pracy,
- formalne wdrożenie i organizacja pracy zdalnej,
- uzgodnienia ze związkami zawodowymi,
- koszty pracy zdalnej i jej aspekty podatkowe,
- okazjonalna praca zdalna,
- ochrona prywatności oraz danych osobowych,
- zagadnienia BHP oraz wypadków przy pracy zdalnej,
- transgraniczne problemy pracy zdalnej.

Uzupełnieniem komentarza są wzory dokumentów przydatne we wdrożeniu nowych rozwiązań.

Publikacja w szczególności przeznaczona jest dla prawników praktyków - adwokatów, radców prawnych, sędziów, notariuszy, komorników, prokuratorów, doradców podatkowych, jak również pracowników administracji, działów HR, kadry menedżerskiej oraz prawników obsługujących pracodawców. Będzie także pomocnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli akademickich i studentów.

SPIS TREŚCI

Wykaz skrótów

Wprowadzenie

Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240)
Definicja pracy zdalnej
Różnice między pracą zdalną a telepracą
Różnice między pracą zdalną kodeksową a pracą zdalną covidową
Wyłączenia przedmiotowe
Praca hybrydowa (modele mieszane)
Tryby (formy) pracy zdalnej
Miejsce pracy zdalnej
Możliwość zastosowania instytucji z art. 42 ő 4 k.p.
Możliwość zastosowania wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 ő 1-3 k.p.
Podróż służbowa a praca zdalna
Zakres podmiotowy pracy zdalnej
Transgraniczne aspekty pracy zdalnej
Uzgodnienie pracy zdalnej
Forma uzgodnienia, postać papierowa lub elektroniczna
Brak roszczenia o pracę zdalną
Polecenie pracy zdalnej
Stany nadzwyczajne
Dopuszczalność polecenia pracy zdalnej - oświadczenie pracownika
Krąg podmiotowy osób, którym przysługuje tzw. miękkie roszczenie o pracę zdalną
Zakładowe źródła regulacji w zakresie pracy zdalnej
Uzgadnianie porozumienia dotyczącego pracy zdalnej z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi
Wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej w przypadku braku porozumienia z organizacjami związkowymi
Wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej po konsultacji z przedstawicielami pracowników
Konsultacje z radą pracowników
Wykonywanie pracy zdalnej pomimo braku porozumienia i regulaminu
Treść porozumienia w sprawie pracy zdalnej lub regulaminu pracy zdalnej
Zmiana porozumienia w sprawie pracy zdalnej/regulaminu pracy zdalnej
Treść polecenia pracy zdalnej
Dodatkowy obowiązek informacyjny dla pracownika zdalnego
Forma przekazania informacji
Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej
Pracownicy uprzywilejowani
Negatywna przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę w związku z pracą zdalną
Organizacja pracy zdalnej przez pracodawcę
Używanie przez pracownika własnych materiałów i narzędzi pracy
Ekwiwalent pieniężny
Ryczałt
Ustalanie wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu
Ochrona danych osobowych w pracy zdalnej
Potwierdzenie zapoznania się pracownika z procedurami ochrony danych
Komunikacja w trakcie pracy zdalnej
Zasady kontroli w miejscu pracy zdalnej
Sposób przeprowadzania kontroli w miejscu pracy zdalnej
Wyniki kontroli pracy zdalnej
Kontrola poczty służbowej pracownika i inne formy monitoringu
Kontrola trzeźwości pracowników zdalnych
Różne traktowanie pracowników zdalnych i pracowników typowych
Świadczenie pracy zdalnej jako kryterium dyskryminacyjne
Ochrona przed wykluczeniem społecznym pracownika zdalnego
Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp
Szkolenie wstępne bhp dla osoby przyjmowanej do pracy na stanowisko administracyjno-biurowe
Szkolenie okresowe bhp pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym
Prace zakazane w formule zdalnej
Ocena ryzyka na stanowiskach pracy zdalnej
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego i zasadami bhp Potwierdzenie przez pracownika spełnienia warunków bhp
Wymagania ergonomii na zdalnym stanowisku pracy
Wypadek przy pracy pracownika zdalnego
Oględziny miejsca wypadku
Postać papierowa lub elektroniczna wniosków pisemnych
Wyłączenie niektórych przepisów przy okazjonalnej pracy zdalnej
Kontrola okazjonalnej pracy zdalnej
Praca zdalna w pozaumownych stosunkach pracy
Data wejścia w życie
Przepisy przejściowe w ustawie z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240)
Przepisy zmieniające inne ustawy
Służba pełniona w formie zdalnej

Wzory pism
1. Wzór wniosku o pracę zdalną pracownika uprzywilejowanego
2. Wzór informacji pracodawcy o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku o pracę zdalną (w przypadkach gdy pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku)
3. Wzór wniosku pracownika o okazjonalną pracę zdalną w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym
4. Wzór oświadczenia pracownika zawierającego potwierdzenie, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy
5. Wzór regulaminu określającego zasady wykonywania pracy zdalnej
6. Wzór informacji o warunkach zatrudnienia w przypadku pracy zdalnej
7. Wzór wniosku o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy
8. Wzór procedury ochrony danych osobowych przyjmowanej przez pracodawcę na potrzeby wykonywania pracy zdalnej
9. Wzór informacji zawierającej: 1) zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej, 2) zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej, 3) czynności do wykonania po zakończeniu pracy zdalnej, 4) zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego
10. Wzór oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej, jak również o zobowiązaniu się do ich przestrzegania

Akty prawne

Bibliografia

Kod wydawnictwa: 978-83-8328-444-6

Opinie, recenzje, testy:

Ten produkt nie ma jeszcze opinii

Twoja opinia

aby wystawić opinię.

Ocena:
  • Wszystkie pola są wymagane
Zapytaj o produkt

Produkty powiązane

Kontakt

Księgarnia Ekonomiczna Kazimierz Leki Sp. z o.o.

ul. Grójecka 67

02-094 Warszawa

NIP: 7010414095

Tel. 22 822 90 41

www.24naukowa.com.pl

naukowa@ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl